Marka Bilincinin Önemi

Anasayfa / Yazılar / Marka Bilincinin Önemi

Marka Bilincinin Önemi

Pazarlama alanında en sık olarak kullanılan kavramlardan biri olarak marka bilinirliği, diğer adıyla marka bilinci, satış ekiplerinin başarıya ulaşmalarında es geçemeyecekleri bir konudur. Burada marka bilinirliği kapsamında ufak çaplı bir tanım yapmak gerekirse öncelikle markaların farklı bilinirlik seviyeleri taşıdığını ve bu seviyelerin sahip oldukları reklamlarla orantılı şekilde büyüdüğünü, dolayısıyla da pazar hacmi olarak daha fazla pay sahibi olduklarını söyleyebiliriz. Fakat bu yine de marka bilinirliğinin terminolojik anlamda detaylarını açığa çıkarıyor diyemeyiz. Bazı markalar tüketiciler tarafından o sınıftaki ürün için ilk akla gelen markadır, bu olgunun yerleşme ve gelişme sürecinden bahsedeceğiz.


Bilinirlikten bahsedecekken, nasıl ve kimler tarafından bilindiğiniz de en az oluşan marka bilinci tanımı kadar önemlidir. Herkes tarafından bilinmek, ihtiyacınız olan tüketici potansiyeli tarafından bilinmediğiniz sürece, o kitleyi kapsamadığı sürece niteliksiz olacaktır. Burada reklamınızı yapmanızı ve pazar alanınızı genişletmesini talep ettiğiniz reklam ajansı devreye girecektir. Öyle ki, hem Türkiye'de hem de uluslararası alanda yapacağınız bu seçimin tam olarak ihtiyacınız olan tüketici kitlesiyle sizi buluşturabileceğini söyleyebiliriz.

Diğer önemli hususlardan birisi, bilindiğiniz unsurların sektördeki diğer firmalardan sizi ayırabiliyor olması gerekmektedir. Sizi farklılaştıran unsurlar, bilindiğiniz unsurlar olarak geçer. Marka, asli olarak buna hizmet eder. Reklam ajansları, sizin farklı olduğunuz unsurları ortaya çıkartır, tüketiciye etkin biçimde aktarır. Bunun doğal sonucu olarak da marka bilinci istemsiz olarak gelişir. Doğru pazarlama ve reklam taktiklerinin olmadığı bir reklam çalışmasında, marka bilincinden söz edilemez.

Bu hususların, firmalar için önemi elbette tartışılmazdır. Bu ihtiyaçları doğuran şeylerden birisi de elbette pazar alanındaki rekabettir.Reklam ajanslarıda bu ihtiyacı karşılamak için ortaya çıkmıştır. Bilinirliğin markaya aşina kazandırmasının doğal sonuçlarından biri ve en önemlisi tüketici açısından yeni markalardan ziyade bilinen markalar tercih edilmesidir. Bunun tüketicideki güven algısıyla ilişkili olduğu ve oluşan marka bilinciyle bu güven ihtiyacının karşısında firmanın başarılı ve güvenilir gözükme vb. Gibi temel yükümlülükleri vardır.

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! 0 (332) 713 30 40

Copyright 2015 © WEBRENK Reklam - Tabela - Matbaa - Web Tasarım. Her Hakkı Saklıdır. içerikler izinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.
Top